Trwa 14. nabór do programu SHAPE
Do 15 listopada 2021 r. do godziny 17.00 przedsiębiorcy z sektora MŚP mogą składać wnioski do programu SHAPE (SME HPC Adoption Programme in Europe). Jest to ostatnia taka okazja w ramach projektu PRACE-6IP.
Zaproszenie jest skierowane do tych europejskich przedsiębiorców, którzy chcą wykorzystać komputery dużej mocy obliczeniowej do zwiększenia swojej konkurencyjności na rynku. Istotą programu jest współpraca z wybranymi firmami z sektora MŚP w celu wprowadzenia narzędzi i technik opartych na HPC (High Performance Computing – wysokowydajne obliczenia) do ich środowiska biznesowego, operacyjnego lub produkcyjnego. A to powinno przynieść firmom wymierny zysk i tym samym zwrot z inwestycji.
Proces naboru do SHAPE wygląda następująco: przedsiębiorca składa wniosek do programu poprzez wypełnienie formularza (do pobrania stąd: https://prace-ri.eu/call/shape-14th-call/) i wysłanie go na adres: shape-application[at]prace-ri.eu. Formularz zawiera wytyczne, co się powinno w nim znaleźć, można także skorzystać z pomocy przy przygotowaniu wniosku (należy się skontaktować z Wahidem Rofaghą W.Rofagh[at]staff.prace-ri.eu). Złożone aplikacje są oceniane pod względem biznesowego uzasadnienia i możliwości technicznych wykonania zaproponowanych prac. Przedsiębiorcy, których wnioski zostaną pozytywnie zaopiniowane, otrzymają czas obliczeniowy na superkomputerach w PRACE oraz wsparcie eksperta PRACE, który będzie współpracował z firmą przy ocenie i/lub rozwoju rozwiązania opartego na HPC. W zamian od przedstawicieli MŚP oczekiwane jest zaangażowanie w realizację prac, reklama swojego uczestnictwa w SHAPE oraz spisanie (przy pomocy eksperta PRACE) raportu na temat wykonanego rozwiązania w formie publikacji white-paper.
Od powstania programu SHAPE w 2013 roku skorzystało z niego w całej Europie70 firm z sektora MŚP, zajmujących się m.in. obliczeniową dynamiką płynów, odlewnictwem stali, medycyną, genomiką, środowiskiem i odnawialnymi źródłami energii czy sztuczną inteligencją. Dzięki uczestnictwu w SHAPE właściciele tych firm stworzyli miejsca pracy, obniżyli koszty, zdobyli nowe kontrakty oraz zaoferowali nowe i innowacyjne usługi.
Więcej informacji szczegółowych znajduje się na stronie konkursu: adres.
-
Szkolenie: Wstęp do implementacji modeli fizycznych przy wykorzystaniu OpenFOAM
Zapraszamy na kolejne szkolenie poświęcone programowi OpenFOAM, które odbędzie się 26 maja 2022 r. o godz. 11.00. Będzie okazja, by m.in.dowiedzieć się, jak przebiega implementacja równania energii w simpleFoam.
-
Mateusz Tykierko w gronie doradców EuroHPC JU
Dr inż. Mateusz Tykierko, zastępca dyrektora WCSS, został wybrany do The Research and Innovation Advisory Group (RIAG), grupy doradczej ds. badań i innowacji, działającej przy EuroHPC Join Undertaking.
-
Bądź ostrożny w sieci. Rekomendacje w związku z sytuacją na Ukrainie oraz ogłoszeniem stopnia alarmowego CHARLIE-CRP
Zachowaj czujność, nie podejmuj natychmiastowych działań w sieci, sprawdzaj wiadomości w kilku źródłach i zwracaj uwagę na wszelkie podejrzane e-maile lub SMS-y. Zapoznaj się z rekomendacjami ekspertów z CERT Polska, które pomogą Ci bezpiecznie poruszać się w cyberprzestrzeni.