Klaster BEM
Nowoczesne technologie!
Bezpieczeństwo i niezawodność!
Łączymy ze światem!

PRACE - First Iplementation Phase

Status: Zakończony

Projekt PRACE-1IP (Partnership for Advanced Computing in Europe 1st Implementation Phase) to kontynuacja projektu PRACE PP. Trwał od 1 lipca 2010 do 30 czerwca 2012 (zakończenie pakietu WP9 przesunięto na 31 marca 2013). Projekt rozwijał europejską infrastrukturę badawczą PRACE-RI. Był współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach 7. Programu Ramowego (RI-261557).

Projekt implementował rozwiązania opracowane w PRACE PP oraz dostosowywał je do zmieniających się technologii i wymagań użytkowników. W projekcie brały udział centra obliczeniowe z ponad 20 krajów europejskich.

Pierwszym superkomputerem udostępnionym produkcyjnie naukowcom był IBM BlueGene/P (Jugene) o mocy rzędu 1 PetaFlops, zlokalizowany w FZJ, Julich, Niemcy.

WCSS brało udział w pracach grup roboczych:

 • WP2 Evolution of the Research Infrastructure
 • WP3 Dissemination and Training
 • WP7 Enabling Petascale Applications: Efficient Use of Tier-0 Systems
 • WP9 Future Technologies

Podsumowanie

Kontakt

Agnieszka Kwiecień
Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe
Wybrzeże Wyspiańskiego 27, 50-370 Wrocław
tel. (+48) 713202043
email: agnieszka.kwiecien@wcss.pl

 • Obradowała Rada Użytkowników WASK

  Plany rozbudowy sieci oraz zasobów KDM, udział w projektach badawczo-rozwojowych, współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa i rada naukowa to tematy omówione podczas posiedzenia Rady Użytkowników Wrocławskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (RU WASK), które odbyło się we wtorek, 21 września 2021 r.

 • Zobacz, czym oddychasz w swojej okolicy

  Dane z 25 czujników powietrza przetwarzane na bieżąco. Aktualne informacje o jakości powietrza. Rusza portal, na którym w każdej chwili możesz sprawdzić, jaki jest poziom zanieczyszczeń blisko twojego domu, miejsca pracy, szkoły.

 • Udaremniamy ataki

  Pracownicy Zespołu Bezpieczeństwa Informacji oraz Działu Utrzymania Sieci i Działu Usług Sieciowych Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego Politechniki Wrocławskiej włączają się w walkę ze stronami wyłudzającymi dane: osobowe bądź uwierzytelniające dostęp do kont bankowych, pocztowych oraz innych serwisów WWW.