WCSS logo

Wrocław Centre for
Networking and Supercomputing

News

WCSS współorganizatorem gry o Cybertron

JW - Sept. 21, 2022
W dniach 22-23 października na Politechnice Wrocławskiej odbędzie się gra zespołowa Cybertron, której współorganizatorem jest WCSS. Celem gry jest sprawdzenie umiejętności informatycznych oraz zdolności rozwiązywania problemów z zakresu cyberbezpieczeństwa i infrastruktury krytycznej wśród zakwalifikowanych uczniów szkół średnich.
Logo wydarzenia
Fabuła gry zakłada atak hakerów na przedsiębiorstwo wodociągów miejskich. Zadaniem uczniów będzie ich powstrzymanie. Najpierw uczestnicy wezmą udział w rywalizacji terenowej, w trakcie której będą musieli odnaleźć ukryte na terenie kampusu PWr hasła i instrukcje.

Zebrane wskazówki będą potrzebne w etapie laboratoryjnym, czyli zasadniczej części informatycznej związanej z cyberbezpieczeństwem, polegającej na wyeliminowaniu zgłoszonych podatności w zagrożonym systemie. To właśnie za organizację tego etapu współodpowiedzialni są pracownicy Zespołu Bezpieczeństwa Informacji WCSS, którzy zaproponowali pomysły do części zadań do gry i opracowali kilka z nich. W trakcie samego wydarzenia będą czuwać nad technicznym przebiegiem gry. Podjęli się też opieki merytorycznej nad wydarzeniem.

Założeniem całego przedsięwzięcia jest budowanie świadomości zagrożeń obecnych w sieci, nauka reagowania na incydenty bezpieczeństwa oraz zapobiegania szkodom, jakie mogą wyrządzić, a także przedstawienie możliwości przywracania infrastruktury do stanu sprzed ewentualnego ataku (z jak najmniejszą stratą dla użytkownika systemu).

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia można znaleźć na stronie: http://cybertron.edu.pl/

Gra jest organizowana wspólnie przez Wydział Informatyki i Telekomunikacji, Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

OTHER NEWS