Konsorcjum LUMI

LUMI został zainstalowany w centrum danych CSC w Kajaani w Finlandii w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia Euro HPC (EuroHPC JU). Oprócz gigantycznej mocy obliczeniowej, jest wyposażony w specjalizowane partycje i pakiety oprogramowania naukowego, co pozwala wykonywać znacznie więcej obliczeń w jeszcze krótszym czasie niż dotychczas, a także znacznie bardziej precyzyjnie niż dotąd przetwarzać modele. To z kolei otwiera przed naukowcami nowe, do tej pory niedostępne możliwości badawcze, stwarzając tym samym szanse na szybszy rozwój technologiczny i gospodarczy oraz zwiększając możliwości przełomów naukowych o ogromnym znaczeniu społecznym, np. zrozumienia zmian klimatu czy wynalezienia nowych leków.
Konsorcjum zapewnia wysokiej jakości, efektywny kosztowo i zrównoważony środowiskowo ekosystem HPC oparty na realnej europejskiej współpracy. U podstaw działań konsorcjum leży wiele lat współdziałania w zakresie szkoleń i edukacji HPC czy wsparcia użytkowników i usług zarządzania danymi, ponieważ sam zakup i obsługa superkomputerów, bez rozwoju umiejętności w tym zakresie, nie zapewni Europie wiodącej pozycji w tej dziedzinie. Infrastruktura superkomputerowa i danych w centrum danych CSC w Kajaani pomaga pozycjonować Europę jako jednego ze światowych liderów w dziedzinie superkomputerów.
Superkomputer LUMI jest w 100 % zasilany energią ze źródeł odnawialnych (elektrownie wodne).
Dzięki udziałowi Polski w Konsorcjum polscy naukowcy mogą skorzystać z zasobów superkomputera LUMI. Dostęp jest zapewniany przez infrastrukturę PLGrid - w celu skorzystania z grantów obliczeniowych LUMI należy posiadać konto w Portalu PLGrid.