WCSS logo

Wrocław Centre for
Networking and Supercomputing

News

Superkomputery EuroHPC wsród najsilniejszych maszyn obliczeniowych na świecie

JW - May 23, 2023
Wszystkie systemy obliczeniowe dostępne w ramach przedsięwzięcia EuroHPC kolejny raz znalazły się na liście TOP500 najszybszych komputerów świata.
Logo rankingu TOP500
Najwyżej w rankingu (trzecie miejsce na liście) znalazł się superkomputer LUMI, zlokalizowany w Finlandii, który tym samym jest też najszybszym systemem HPC w Europie. Czwarte miejsce otrzymał superkomputer LEONARDO, hostowany we Włoszech. Na liście są też maszyny: MeluXina (57. miejsce), Karolina (95. miejsce), Discoverer (134. miejsce) i Vega (166. pozycja).

Zachowanie tak wysokich pozycji jest dużym osiągnięciem i pozwala na utrzymanie konkurencyjności w zakresie HPC w skali globalnej. Oznacza to, że główny cel inicjatywy, jakim jest zapewnienie europejskim naukowcom dostępu do najbardziej wydajnych maszyn obliczeniowych na świecie, jest w pełni realizowany.

Lista Top500 klasyfikuje najpotężniejsze komputery obliczeniowe na świecie na podstawie ich wydajności w teście LINPACK Benchmark. Dostęp do nich jest możliwy m.in. poprzez aplikowanie w naborach ogłaszanych regularnie w ramach projektu EuroHPC

Ze szczegółowymi informacjami na temat całego przedsięwzięcia można się zapoznać na stronie: https://eurohpc-ju.europa.eu

Lista wszystkich komputerów dużej mocy, które znalazły się w rankingu, jest dostępna tutaj.

OTHER NEWS