WCSS logo

Wrocław Centre for
Networking and Supercomputing

News

Finał rozgrywki o Cybertron

JW - Sept. 29, 2023
Cybertron to wydarzenie dla uczniów szkół średnich, współorganizowane przez WCSS, sprawdzające umiejętności informatyczne i zdolności kreatywnego rozwiązywania problemów z zakresu cyberbezpieczeństwa i infrastruktury krytycznej.
Uczestnicy gry o Cybertron przy komputerach.
Finał tegorocznej edycji odbył się w dniach 25-27 września. Tym razem uczestnicy z Czech, Polski i Słowacji stanęli przed problemami wynikającymi z przejęcia przez hakerów portalu internetowego lokalnej gazety. Fabuła gry zakładała zadania terenowe, zlokalizowane na terenie kampusu PWr oraz część informatyczną, do której scenariusz i zadania opracowali m.in. pracownicy WCSS. Hasła i instrukcje znalezione na etapie terenowym przydały się w drugiej cześci, gdy należało rozwiązać zadania matematyczne i informatyczne, co było niezbędne do odzyskania kontroli nad przejętym systemem.

Najlepiej z cyfrowymi wyzwaniami poradził sobie zespół polsko-słowacki w składzie: Marcel Kosmala i Tymon Boliński (uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PWr) oraz Andrej Smeral i Frantisek Mikulas.

Obecnie wiedza z zakresu cyberbezpieczeństwa nabiera szczególnego znaczenia, ze względu na coraz bardziej wyrafinowane działania cyberprzestępców. Wydarzenie miało przede wszystkim zachęcić młodzież do rozwijania umiejętności w obszarze najnowszych zagrożeń cyfrowych i do podejmowania tego rodzaju ścieżki kształcenia. Dało też możliwość poszerzania informatycznych zainteresowań pod okiem ekspertów.

Organizatorami zawodów byli: Politechnika Wrocławska, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Wydział Informatyki i Telekomunikacji PWr oraz Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe.

Strona internetowa wydarzenia: https://cybertron.edu.pl/

OTHER NEWS